12+1 důvodů proč chodit v zimě do sauny aneb Saunováním ke zdraví a kráse

O bláhodárných účincích sauny na zdraví a krásu jste už určitě slyšeli. Dali byste ale dohromady 5 pozitiv? My jsme jich pro vás našli dokonce 12. Tak saunou ku zdraví těla i mysli!

P.S. Pokud máte nějaký zdravotní problém, poraďte se pro jistotu s vaším lékařem, zda je pro vás sauna vhodná.

1. Vyplavíte toxiny

V sauně se pořádně zapotíte, a to až 5x víc než normálně. A s potem vyplavíte zároveň škodlivé toxiny, které fungují jako jedy pro naše tělo. Toxiny můžou za to, pokud vás občas bezdůvodně bolí hlava, jste unavení nebo se vám objevují alergie.

2. Posílíte imunitu

Než udeří zima a sychravo, posilněte svou imunitu, ať vás neskolí první cesta MHD. Právě k tomu vám pomůže saunování. Když je vaše tělo vystaveno vyšším teplotám, začne produkovat bílé krvinky – podobně jako když máte horečku – které bojují s viry a infekcí. Preventivně vyzbrojeni silnější imunitou v každoroční chřipkové epidemii buď vůbec neonemocníte, nebo ji zvládnete projít s lehkostí (podobně jako když se proti chřipce naočkujete). Navíc, s bílými krvinkami se zvýší i vaše hladina imunoglobinu A, který přispívá k rychlejšímu odstraňování hlenu a mikrobů. Ta vydrží až týden po saunování. To znamená, že byste měli do sauny chodit alespoň jednou týdně. 

Infrasauna je navíc vhodná i pro alergiky.

3. Regenerujete své tělo

Obzvlášť pro sportovce je saunování doporučenou regenerační aktivitou. Teplo zrychluje srdeční činnost, roztahuje cévy, zrychluje zásobování kyslíku, látkovou výměnu a rychleji odplavuje škodlivé a únavové látky. Svaly tak rychleji dostanou živiny a rychleji se zregenerují.

4. Rehabilitujete

Saunování pomáhá i po úrazech, při léčbě nervových onemocnění, při problémech s plotýnkami, zánětech šlach a když máte přetížené svaly. Vhodná je i pro ty, kteří trpí artritidou nebo revmatem. Pokud máte studené nohy, rozprouděná krev vám od nich pomůže. Prohřáté klouby pomáhájí i lidem s ortopedickými obtížemi.

5. Zlepšuje problémy se zažíváním

Saunování vám pomůže, pokud trpíte vážnějšími zažívacími problémy jako jsou záněty žlučníku, slinivky, tenkého a tlustého střeva nebo na vředy.

6. Nižší riziko srdečních příhod

Finská studie z roku 2015 prokázala, že muži, kteří do sauny chodí 4-7x týdně (což je finský standard), mají o 63 % nižší riziko srdeční příhody než muži, kteří do sauny chodí jen 1x týdně. Vzhledem k tomu, že dle Českého statistického úřadu umírá 32 % Čechů na srdeční onemocnění, nejsou výsledky finské studie zanedbatelné. Naplánujte si návštěvu sauny raději ještě dnes.

7. Pro zdravé dýchání

Pobyt v sauně pomáhá od infekcí dýchacích cest, astmatu nebo zánětu plic. Parní sauna, tropická sauna a aromaesence jsou rozhodně dobrou volbou v boji s dýchacími obtížemi. Jejich vlhké klima totiž povzbuzuje tvorbu obranných látek na sliznici.

8. Zlepšuje psychiku a přináší dobrou náladu

Určitě jste si sami všimli, že po sauně se cítíte odpočatí, zklidnění a v dobré náladě. Za to může endorfin, hormon štěstí, který se vyplavuje během saunování. Po sauně se vám tak lépe spí, jste svěží a odpočatí, ustupuje stres, úzkosti a bolesti hlavy.

9. Zvyšuje hladinu testosteronu

Americký institut pro stres pravidelně reportuje znepokojivá čísla. Jedním z nich je, že až 94 % pracovníků denně v práci zažívá stres. Stres navíc stojí za klesající hladinou testosteronu v těle. Organismus ve stresu totiž uvolňuje hormon kortizol, který účinky testosteronu blokiuje. Saunování ale už po hodině dokáže hladinu testosteronu zvýšit. 

10. Zmenšuje riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí

Finští vědci prokázali vztah mezi pravidelným a častým saunováním a výskytem demence a Alzheimerovy choroby. Neprokázali sice přímý vztah mezi saunováním a snížením rizika, ale jakoukoli pozitivní korelaci by tu byl hřích nevyužít.

11. Lepší sportovní výkony

Pokud chodíte pravidelně do sauny, vaše tělo si na vyšší teploty postupně zvykne. Při námaze, kterou pociťujete při sportu, se potom neunavíte tak rychle. Horko vás totiž nerozhodí. Internet tvrdí, že saunováním můžete zvýšit dobu do vyčerpání až o 32 %.

12. Zdravější pleť a vlasy

V teple se vám roztahují cévy a póry, pleť lépe dýchá, a zbavuje se tak nečistot a mrtvých kožních buněk. A vy jednoduše omládnete. Vaše pleť bude pevnější, jemnější a svěžejší. Proces omlazení můžete podpořit peelingy nebo přírodní medy, které se po sauně lépe vstřebávají. 

Intenzivní prokrvení navíc napomáhá i výživě vlasových kořínků. Vlasy potom vypadají zdravější a hustší.

13. Možná i zhubnete a určitě se budete cítit lehčí

Studie se v tomto bodě neshodnou. Časopis Americké lékařské asociace uvádí, že během půl hodiny zhubnete až o 600 kcal díky spotřebě energie pro interní procesy, které tělo musí vykonávat (zvýšená aktivita srdce, ochlazení vnitřních orgánů, termoregulace).  Faktem nicméně je, že během půl hodiny v sauně, vaše tělo ztratí asi půl litru vody. Během zahřívání organismu se navíc voda rozkládá v těle lépe, což pomáhá od otoků

Tak který z důvodů vás přesvědčil? Ať už pro zdraví či pro krásu, na Jizerce se vyvětráte na horském vzduchu a potom si skočíte odpočinout do sauny. Že se budete cítit odpočatí na těle i na mysli, za to vám ručíme.