5 důvodů proč vyrazit na podzim do Jizerek

Nejteplejší dny v roce už jsou sice za námi, ale sedět doma by přece jen byla škoda. Než se úplně ochladí a počasí procházkám přestane tolik přát, dobijte si ještě energii a posilněte imunitu na horském vzduchu. Pokud váháte, do kterých hor se vydat, připravili jsme pro vás 5 důvodů, proč se vydat do Jizerek. Když se navíc ubytujete v Hotelu Jizerka, čeká vás vyhlášená kuchyně v hotelové restauraci, sauna a především příjemná vřelá atmosféra, díky které se sem hosté vrací.

1. Výhledy na barevné Jizerky

Výhled na horskou krajinu zářící teplými podzimními barvami vás po těle zahřeje skoro stejně jako hrnek horkého kakaa pod huňatou dekou. Nevěříte? Kolem Jizerky najdete alespoň 8 rozhleden. Vybrali jsme pro vás 3, které jsou něčím speciální a stojí za to se na ně vyškrábat. Vyzkoušejte sami, jak krásně na těle i mysli vám u výhledů na Jizerky bude.

Rozhledna Štěpánka

Výlet na nejstarší rozhlednu v Jizerských horách rozhodně nesmíte vynechat. Magický vzhled rozhledny vám připomene slavnou pohádku bratří Grimmů. O dívce Locice, kterou věznila čarodějnice ve věži. Pokud neznáte pohádku, určitě jste viděli animovaný film Na vlásku. Ten byl natočen právě na motivy původní pohádky.

Krásnou rozhlednu najdete na vrcholku Hvězda v nadmořské výšce 958 m n. m. Nahoře se můžete občerstvit v malém kiosku nebo nakoupit suvenýry domů. A proč se rozhledna jmenuje Štěpánka? O vznik kamenné novogotické rozhledny se zasloužil kníže Kamil Rohan. Ten ji pojmenoval po arcivévodovi Štěpánovi, který dohlížel na stavbu Krkonošské cesty.

Rozhledna Černá Studnice

Za výlet stojí i výšlap na kamennou rozhlednu Černá studnice, která leží na 869 m.n.m vysokém vrchol, ze kterého uvidíte celé Jizerky a široké okolí. Pod rozhlednou najdete restauraci, kde si dejte vynikající pivo a k tomu česnečku. Pokud výletujete s dětmi, pak budou nadšení z velkého dětského hřiště a z minizoo, kde se můžou podívat na lamy. 

Zajímavost pro vás: Na 160 centimetrové silné zdi použil stavitel Corazza 3 tuny těžké žulové kvádry. 

Rozhledna na Smrku

Když už jste v Jizerkách, vyšplhejte na nejvyšší horu Jizerských hor Smrk a navštivte Železnou rozhlednu Smrk. Stojí v nadmořské výšce 1124 m. Vystoupáte 91 schodů na vrchol rozhledny a odtud dohlédnete až na Říp. Vstup na rozhlednu je zdarma.

2. Jizerské frišno

Když vítr odvane hřejivý podzim, začne se do hor pomalu vkrádat jizerské frišno. Ve vzduchu je cítit první sníh, hory jsou zahaleny do mlžného kabátu a je na čase dát do pucu lyže a běžky. Jizerské frišno, to je pocit, který musíte zažít na vlastní kůži. Večerní svařák si potom vychutnáte o to víc. Poznejte Jizerky v jedinečné atmosféře.

3. Ráj sportovců

Ať už preferujete pěšky nebo běžky, kolo nebo bike – podzimní Jizerky jsou jako dělané pro aktivní odpočinek. Žádné davy turistů, jen daleké výhledy, křišťálově čistý vzduch a vy. Trasy na výlety jsme pro vás zvýraznili na mapě. Na našem blogu jsme vám k výletům připravili víc detailů, abyste věděli, jak je trasa náročná, dlouhá nebo jestli je vhodná pro děti. Neváhejte a vyrazte za zážitky! A nezapomeňte se s námi podělit na sociálních sítích o fotoúlovky z vašich výletů. Podzim v horách je na focení vděčný a pohledovky vyfotí i amatér.

 4. Naučte se fotit v Jizerkách

Pokud si chcete z Jizerek přivézt fotografie, které lépe zachytí atmosféru hor, přihlaste se do fotokurzu. Řada profesionálních fotografů (např. Marián Kabele nebo Michal Balada. pořádá právě v Jizerkách kurzy pro začínající i pokročilejší fotografy. Nezapomeňte si s sebou zabalit stativ, teplé oblečení a chuť naučit se něco nového

5. Zaostřeno na Jizerky

Pokud se chcete v kvalitě fotografií posunout ještě výše a oceníte fotografie profesionálů, určitě navštivte výstavu fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky. Do 30. října ji najdete v Liberci u Královské zahrady. Do letošního 11. ročníku se přihlásilo 47 fotografů s 153 fotografiemi, ze kterých porota vybrala nejlepších 13. Benefiční kalendář na rok 2023 s vítěznými fotografiemi si můžete pořídit na místě. Smyslem soutěže je představit široké veřejnosti pohledy na toto krásné pohoří očima fotografů a povzbudit zájem o přírodu a její nezbytnou ochranu.” Podpoříte tak projekty Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody

Ať už se rozhodnete si Jizerky užít relaxačně nebo sportovně, určitě se nespletete. Uchvacující přírodu Jizerských hor ocení i milovníci městského života.  A kdybyste si náhodou nevěděli rady, kam se v Jizerkách vydat, Ondra s Martinou vám na Jizerce vždycky rádi poradí.