Rezervace tmy na Jizerce

Chráněná rezervace tmy. Jediná přeshraniční oblast na světě, kde je tma chráněná. To je JOTO, neboli Jizerská oblast tmavé oblohy. Prohlédněte si noční oblohu, jak ji neznáte. Při ideálních podmínkách můžete zažít výjimečný zážitek a pozorovat až 2000 hvězd. Jedinečný zážitek vám připravíme u nás na Jizerce.

Kde Jizerskou oblast tmavé oblohy najdete

Podél horního toku řeky Jizery, kolem česko-polské hranice, se rozkládá oblast chráněné  tmy. Téměř 75 km2 značené oblasti najdete kolem Martinského údolí a Václavíkovy studánky, obklopuje osadu Jizerka (na kterou shlíží z kopce Hotel Jizerka 4) až k nejvyššímu vrcholu Jizerských hor Smrk na české straně. Na polské straně pak pokračuje na Stóg Izerski, obklopuje Velkou jizerskou louku a vede k Wysoka Kopa a Kozi Grzbiet.

Čím je jizerská rezervace tmy výjimečná

Od října 2009 čeští a polští ochránci přírody společně chrání výjimečnou tmu Jizerských hor. Tu tady nenarušuje typický silný městský světelný smog, lasery ani jiná umělá světla, kterými člověk s tmou bojuje. Města své světelné znečištění typicky šíří desítky kilometrů daleko, v Jizerkách ho ale úspěšně zadržují hřebeny hor. Pozorovat hvězdy sem tak jezdí i astronomové z Libereckého kraje. Pro srovnání, na Jizerce jich můžete pouhýma očima pozorovat 1 až 2 tisíce. Ve městě obvykle kolem 200 a ve velkoměstě často méně než 20.

Oblasti tmavé oblohy ve světě

Jizerská rezervace přitom není jediná svého druhu v ČR. Tmavší oblohu najdete například na Šumavě a na západě Čech. Oficálně chráněné oblasti noční oblohy najdete v Česku na Manětínsku a v Beskydech. Ve střední Evropě najdete podobně fascinující oblasti ještě v Národním parku Poloniny rozprostírajícím se při slovensko-polsko-ukrajinské hranici a také v Maďarsku. Po světě jich pak najdete víc než 20, a to hlavně v Kanadě a USA.

 

Proč je důležité chránit tmu

Světlo i tma jsou pro rovnováhu v přírodě stejně důležité jako voda nebo vzduch. Člověk přirozené střídání světla a tmy však narušuje umělým osvětlením, které navíc často nikdo nepotřebuje. Nedostatek tmy a nadměrné vystavení umělému světlu je škodlivé pro zvířata, rostliny i člověka. Lékařské výzkumy dokazují, že noční osvětlení může vést ke vzniku rakoviny v těle. Bolesti hlavy, stres nebo nespavost způsobené umělým osvětlením trápí každý den tisíce lidí. Světelné znečištění se promítá i do ekonomických ztrát (plýtvání energie), kulturní a estetické stránky (hvězdná obloha odenádávna inspirovala umělecká díla) nebo bezpečnosti (oslnění řidiči). Tma je pro život na Zemi důležitá stejně jako kyslík v atmosféře a každý člověk by ji měl chránit, jak může.

 

Vesmír pod dalekohledem

Astronomové z Liberecka několikrát do roka pořádají pozorovací akce. Největší z nich je Den a noc na Jizerce, která tradičně probíhá v srpnu. Program zaujme každého z rodiny od předškolních dětí po ty nejstarší. Pozorovat budete Slunce, Měsíc, Jupiter a Saturn i a vzdálenější vesmír, a to společně s odborníky, kteří vám navíc zapůjčí velké dalekohledy. Pokud jste letošní Den a noc na Jizerce nestihli, sledujte akce libereckého planetária v iQLandii nebo turnovské hvězdárny.

 

Vážení hosté, 18.12. má naše restaurace z provozních důvodů zavřeno.

X